60’lar Modasının Merkezi : İngiltere ve Swinging London


Bu sene sadece 1950lerin değil, 1960ların da modasına geri dönüş var. 
60lar gibi spesifik, özel bir dönemin modasının arada bir geri dönmesi kadar doğal bir şey olamaz çünkü günümüzde modanın olmazsa olmazı olan birçok şey 60larda başladı diyebilirim.Nitekim 60lı yıllar, dünyanın dört bir yanına yayılan trendleriyle moda tarihine özel imzalar atmıştı. Ama bu trendlerin birçoğunun çıkış noktası olarak Londra’yı görüyoruz. Çünkü Londra o dönemde müzik, moda, sanat gibi alanlarda büyük bir çıkış yakalamış ve “Swinging London” adını almıştı.
Burada Swinging kelimesi modern, modaya uygun, trendy gibi anlamlarda kullanılıyor. 1965 yılında Vogue dergisinin yayın yönetmeni Diana Vreeland Londra’yı dönemin en “swinging” şehri ilan etmişti. 1966 yılında Time dergisi bu terimin yerleşmesini sağladı.
Swinging London, genellikle 60lı yılların ortasındaki İngiltere için kullanılsa da bütün 60ların İngiltere’si için de bu tabiri kullananlar var. O dönem hem The Beatles, The Rolling Stones, The Who gibi grupların yakaladığı büyük çıkış, hem de moda alanındaki büyük trendler, filmler, sanat eserleri Londra’nın hemyükselen bir yıldız, hem de bir cazibe merkezi olmasını sağlamıştı.

Swinging London akımını hazırlayan birçok etmen vardı. 2. Dünya Savaşının sona ermesiyle birlikte İngiltere bir ekonomik yapılanma içine girmişti. Savaşın hemen akabinde bir nüfus patlaması yaşanmıştı. O zaman oldukça fazla sayıda doğan bebeklere Baby Boom Generation adı verildi. 60lı yılların ortalarına gelindiğinde bu çocuklar artık büyümüş 20li yaşlara merdiven dayamıştı.
Bu kuşak bir öncekiler gibi çalışarak kazandıkları parayı sadece aile bütçesine katkı olarak değil, kişisel zevkleri için de kullanmak istiyordu ve İngiltere’nin iyileşen ekonomisi buna imkân veriyordu.
Bu bağlamda Mod gençliği 60′lı yıllarda İngiltere’ye damgasını vurarak Swinging London akımını hazırladı.
Mod kelimesi modernden geliyor. İngiltere’de 1950lerin sonlarında İtalyan tarzı takım elbiseler giyen modern jazz dinleyen insanları tabir etmek için kullanıldı ve 60ların başlarından itibaren kendilerine Mod adını veren gençler Londra’ya giderek artan bir hızla yayılmaya başladı.
Modlar, çoğunlukla Londra’nın işçi sınıfı ailelerinden gelen, özel zevkleri olan bir gençlikti. İtalyan ve Fransız stili takım elbiseler giyiyor, Vespa ve Lambretta scooterlar üzerinde geziyor, AmerikanSoul, Rhythm&Blues, Modern Jazzmüziklerini, The Who, Small Faces, The Kinks, The Yardbirds gibi grupları dinliyor, The Roaring Twenties, The Scene, La Discothèque, The Flamingo veThe Marquee gibi kulüplerde, çılgın partilerde sabahlara kadar eğleniyorlardı. Böylece anne ve babalarınınkinden farklı bir yaşam biçimi içinde, sıkıcı buldukları işlerinden kalan boş vakitlerde kendilerine çıkış yolu arıyorlardı. Amaçları sürekli çalışmaya dayalı zor bir yaşam yerine zevk, eğlence, müzik, partiler, sosyalleşmeye dayalı bir yaşamdı.
Giyimlerine son derece büyük özen gösteren Mod gençliğinde erkekler genelde maaşlarına göre biraz pahalı olan takım elbiseler ve bu elbiseleri scooterda gezerken tozdan çamurdan korumak amacıyla yeşil askeri parkalar giyerken, kadın modlar da kısacık saçları, pantolonları, gömlekleriyle bir yandan sade ve erkeksi bir görünüm benimsiyor, bir yandan da boyları zamanla kısalan mini etekler giyiyorlardı. Böylece 60lar modasını en büyük tasarımcılara kadar etkilemeye başladılar.

   Quant’ın tasarımlarından örnekler

Ağırlıklı olarak 1960′lı yılların ortasına hakim olan Swinging London’la 60lar modası ikiye ayrıldı da denilebilir. Öncesinde kadın modasında krepe adı verilen kabarık kabarık saçlar, Jacqueline Kennedy esintili hanım hanımcık takımlar modayken, 50li yılların havası hâlâ devam ederken, Swinging London sonrası saçlar sadeleşti, etekler kısaldı, elbiseler A harfine benzer, belden kalçaya genişleyen bir hale geldi, kıyafetler daha genç bir havaya büründü, desenlerde sınırlar zorlandı, zaten sonrasında hippie akımının etkisiyle moda iyice uçtu. Swinging London yepyeni bir moda anlayışıyla su yüzüne çıkarken, aynı zamanda kendi tasarımcılarını da duyurmaya başlamıştı. Mini eteğin ve şortun öncüsü olarak kabul edilen Mary Quant, Swinging London’ın en önde gelen tasarımcılarından biriydi.
1934 doğumlu sanatçı, 1955′te Londra Kings Road’da açtığı Bazaar adlı butikle büyük sükse yaptı. sadece kıyafetleri değil, kendisi de bir fenomendi. Bu nedenle kısacık, kahküllü saç kesimi binlerce kız tarafından taklit edilmişti. Butiğinin bulunduğu Kings Road ve Carnaby Street, Swinging London’ın en önemli merkezleriydi. Quant’ın da büyük katkısıyla Mod tarzı giyimin yaygınlaşması, alt ve orta gelir düzeyine mensup insanların da modayla daha fazla içli dışlı olmasını sağlıyor, sınıflar arasındaki giyim farkı giderek azalıyordu. 

                               Mary Quant provalar esnasında mankenlerle.

Tabii Swinging London denilince Twiggy‘i es geçmek olmaz. Gerçek adı Lesley Hornby olan bu model, en büyük esin kaynağı olarak Jean Shrimpton’ı gösteriyordu. Sıfır bedenin öncüsüydü Twiggy (Maalesef:( ), “Modların kraliçesi” diye anılıyordu. Modellik kariyerine 1966′da başlayıp 1970′de sonlandırdı ondan sonra oyuncu ve şarkıcı olarak devam etti. 60ların dümdüz inen, sade mini elbiseleri, kısa topuklu düz ayakkabıları, çocuksu kısacık saçları Twiggy’e çok yakışıyordu.
Jane Birkin bir başka Swinging London efsanesi. O dönemin efsanevi filmi Blow-Up’da kısa bir rolle gözükerek şöhret kazandı ve herkesin konuştuğu biri oldu. Uzun yıllar boyunca Fransız şarkıcı Serge Gainsbourg’la birlikte çalıştı, şarkılar kaydetti. Gainsbourg’un “ilham perisi” oldu. 70li yıllar boyunca evli kaldılar.

Veruschka von Lehndorff, Peggy Moffitt, Penelope Tree gibi birçok model, Swinging London rüzgârlarının dünyada esmesine büyük katkıda bulundular.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s