Kırmızı Taban

Christian Louboutin, patenti kendisine ait olan kırmızı tabanlı ayakkabılarını taklit ettiği gerekçesiyle Fransız moda devi Yves Saint Lorent’e (YSL) açtığı temyiz davasını kazandı. 2011 yılında YSL’i kendi tasarladığı kırmızı tabanlı ayakkabıları satarak haksız kazanç elde ettiğini savunan Louboutin, kaybettiği davanın ardından gittiği 1 milyon dolarlık temyiz mahkemesinde kazanan taraf olmayı başardı. 2011 yılında ABD’nin New York kentinde görülen mahmekede, yargıcın, “Renkler tek bir modacının tekelinde olamaz” hükmünün ardından yenilgiyi kabul etmeyen Louboutin, bütün ürünlerinde kullandığı kırmızı renkli tabanın diğer ayakkabılardan ayrılmasını sağlayan bir ‘marka imzası’ olduğunu kabul ettirmiş oldu.

Topuklu ayakkabılarda kırmızı taban kullanma fikrinin kendisine ait olduğunu ve ilk kez 1992’de kullandığı bu tasarımın patentini 2008’de aldığını savunan Louboutin, mahkeme kararıyla YSL’nin kırmızı tabanlı ayakkabılarının satışına yasak getirdi. Modacı ayrıca bu firmadan kendi satışlarını düşürdüğü gerekçesiyle 1 milyon dolarlık tazminat da kazandı. Her yıl 500 bin çift ayakkabı satan ve 300 milyon dolara yaklaşan cirosu ile lüks tüketim markaları arasında yıldızı parlayan Louboutin, geçtiğimiz yıl sadece ABD pazarında 135 milyon dolar ciroya ulaştı. Diğer taraftan şirket taklit ürünlere karşı büyük bir savaş başlattı. Bu yılın ilk yarısında Çin’den gelen 20 bin çift kırmızı tabanlı ‘çakma Louboutin’, markaya 6 ayda 18 milyon dolarlık zarar olarak yansıdı.
Bu kararla birlikte Chirstian Louboutin’in, ayakkabılarında kırmızı taban kullanan pek çok marka ile süren çatışmasından, emsal karar sayesinde zaferle ayrılacağı ifade edildi. YSL tarafı ise, halen kırmızı taban buluşunun Louboutin’e ait olamayacağını savunuyor. Şirket temsilcileri, 1600’lerde Fransa Kralı 14’üncü Louis ve “Oz Büyücüsü” filmindeki “Dorothy” karakterinin giydiği kırmızı tabanlı ayakkabıları örnek gösteriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s