Valentino Master of Couture at Somerset House


‘Master of Couture’

Somerset House’da yer alan ekspozisyon üç ayrı bölümde sahneleniyor. İlk bölüm Valentino’nun özel hayatına dair fikir veriyor. Fransa’daki kişisel arşivinden daha önce hiç görülmemiş fotoğrafları, couture davetiyeler, bir dizi skeçler, geçmiş ve şimdiki Vogue editörleri -Diane Vreeland ve Anna Wintour – gibi isimler tarafından imzalanmış haberleşme kartları ve mektuplar üzerinde kişisel notların bulunduğu giriş bölümü Valentino’yu daha yakından tanıma fırsatı sunuyor. 

Bir sonraki salonda kendinizi adeta Valentino’nun kariyerine tanıklık eden bir defilede hissediyorsunuz. Fakat bu kez bir farkla… Bir podyum gibi revize edilen sergi alanında; mankenler podyum yerine izleyici koltuğunda iken izleyenlerse modeller yerine altmış metrelik defile platformunda yürüyor! Plastik vücutları gerçeküstü pastel renklerle işlenmiş cansız mankenler 1950’lerden günümüze değin Valentino’nun en önemli kostümlerini gerçekçi duruşlarıyla sergiliyor. Altmış metre uzunluğundaki podyum, güzel ve nadir şeyler yapmak için kariyerine adanmış bir rakam olmasının yanı sıra usta bir modacı olduğunun da kanıtı… 

Nitekim 80 yaşındaki bir ustanın kariyerini bir sergi alanına sığdırmak zor. Ancak 138 parçanın yer aldığı salon, büyülenmeye yetiyor. Neler yok ki… 1959 yılında tasarladığı diz boyu minimalistik lacivert kokteyl elbisesi… 1968’de modacısı Oleg Cassini’nin elinden aldığı Jacqueline Kennedy’nin, Onassis ile düğünü için yaptığı gelinlik… 2001’de Julia Roberts’ın En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını alırken giydiği siyah beyaz vintage kostüm… Kraliyet mensuplarından Audrey Hepburn, Sophia Loren, Elizabeth Taylor gibi Hollywood’un ikonik kadınlarına uzanan büyük bir sergi, Master of Couture.


Son bölümde ise Valentino’nun muhteşem tasarımlarının ortaya çıkış hikayesi yer alıyor. Sanatının detaylarına 
ışık tutan, özel yapılmış bir dizi film tadında, işinin mutfağında ağırlıyor misafirlerini… Videolar aracılığıyla kostümlerin perde arkasını da görmek mümkün. 3 Mart’a kadar Londra, Somerset House’da.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s