Çılgın şapka tasarımcısı: Merve Bayındır

Türkiye’nin en çılgın şapka tasarımcısı Merve Bayındır ile keyifli bir röportaj…


Merve Bayındır’ı keşfetmem tabii ki internet sayesinde oldu. Daha önce adını duymadığım bu çılgın tasarımcının şapkalarını görür görmez vuruldum! Ve kesinlikle röportaj yapmalıyım dedim. PR şirketiyle yaptığım mailleşme sonucunda Çekmeköy’deki ofisinde röportaj yapmak üzere anlaştık. Ofise gittiğimizde çok sıcak bir şekilde karşılandık. Ve o sıcaklığın verdiği rahatlıkla röportajımıza başladık. Tüm sorularımıza içtenlikle cevap verdi Merve Bayındır. Modadan, psikolojiden her şeyden konuştuk kendisiyle. Kendisi şu anda Türkiye’nin sayılı şapka tasarımcılarından biri. Ve bize kalırsa en iddialısı o! Bugüne kadar kendisini tasarımcı olarak nitelendirmemiş. İnsanlar bir süre sonra “şapka tasarımcısı” olarak anmaya başlamışlar onu… Bakalım Merve Bayındır sorularımıza ne cevaplar vermiş…

Y: Kendinizden bahseder misiniz?
21 Kasın 1980 doğumluyum. Kanada’da psikoloji ve insan bilimleri bölümünü okudum. Kanada’dan döndükten sonra bir süre psikologluk yaptım fakat Türkiye’de psikoloji daha oturmamış bir meslek. Anneannem terziydi. Anneannem benim kıyafetlerimi yapardı. Ben dergiden kıyafetlere bakıp gayet şımarıkça “bunu istiyorum, bunları da şu renkte istiyorum” derdim. İlk dikiş makinam da her kız çocuğunda olduğunu düşündüğüm, pembe minik dikiş makinasıydı. Annem endüstri mühendisliği mezunu. Rahmetli dedem de resim yapardı. Birlikte çok resim yapardık. Babam da iç mimar. Babamla 2 sene kadar çalıştım. Onunla çalışırken de koltuk kumaşları, perde derken hep kumaşla içli dışlıydım. Bundan 3 sene önce annemle bir site kurduk gardolaponline.com diye. O site için tasarımcı ararken, o site için ayakkabı, çanta ve kıyafet tasarlamaya başladım. Ve ilk defilemi yaparken de aksesuar olsun diye şapkalar yapmaya başladım. Daha sonra bunun kendi kumaşı varmış, kalıbı varmış, bunu nasıl öğreneceğiz? DVD’ler olsun, kitaplar olsun okuya okuya öğrendim.
Y: Tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
Öncelikle gittiğim yere uygun giyinen bir insanım. Her ne kadar bugün siyahta olsa renkli giyinmeyi tercih ederim. Renkleri çok seviyorum. Ama bir tarzım olduğunu da düşünmüyorum. Mesela sorarsanız müzik tercihim de yoktur. Klasikte dinlerim, cazda dinlerim… Kendimi bir şeyle ifade etmeyi sevmiyorum. Birçok şeyle ifade etmek daha doğru olur. Çünkü çok dalgalı bir insanım.
Beni bir grup kumaşın içine koyun beni toparlayamazsınız. Kumaşın kokusu, dokusu… Kendimi kaybederim.
Y: Şapka nedir?
Şapka yüzyıllar öncesinden gelen bir aksesuardır. Şapka bana göre bir asalet belirtisidir. Şapka nedir? Sizi farklı kılacak, sizi daha gösterişli yapacak olan aksesuardır. Moda öyle bir noktaya geldi ki eskiden kıyafetin parçasıydı şapka. Bütünleyici, tamamlayıcı. Kadınlar şapkaları tiyatro gösterileri hariç her yerde takabilirler. Erkeklerde ise, tavanın kapalı olduğu her yerde şapkayı çıkarmak zorundadırlar.
Kendinizi gerçekten ifade etmek istiyorsanız yeni bir şeyler bulmanız gerekiyor. Bende diyorum ki “ŞAPKA”

Merve Bayındır Türkan Koleksiyonu


Y: Şapka tasarlamaya nasıl karar verdiniz?
İlk defilem için tasarladığım kıyafetlerin tamamlayıcısı olarak şapka yapmaya karar vermemle başladı. İlk yaptığım şapka teknik olarak çok başarılı değil. Tokalarla tutturuyordum. Daha sonra bu işi araştırmaya başlamamla, işe âşık olmaya başladım. Ben gerçekten yaptığı işe âşık bir insanım. Aşırı derecede keyif alarak yapıyorum. Beni atölyemde kaybedebilirsiniz. Genelde çalışırken kulaklığımı takıyorum. Ben kendi dünyamdayım. Birçok şapkayı önceden planlayarak, çizerek yapmıyorum. İçimden çok enteresan bir duygu geliyor ve kendimi kaybedip çalışmaya devam ediyorum. Gece 3’te de yaptığım şapkalarım var, alakasız saatlerde uykumdan kalkıp tasarladığım şapkalarda var. Tasarımcının eliyle yaptığı tasarımlar her zaman çok daha kıymetlidir. Ben tasarımlarımın her birini kendi elimle yapıyorum.
Y: Bu işi keşke yurtdışında yapsaydım dediğiniz oluyor mu hiç?
Biliyorsunuzdur Avustralya’da şapka tamamen moda ile alakalı. Her ay at yarışı olduğu için yeni koleksiyonlar hazırlarlar. Avustralya Konsolosluğu bana çok destek oluyor. Bu sene Melbourne’a gideceğiz ve benim tanıtımımı yapacaklar. Orada ortak çalıştığım bir tasarımcı var, Kim Fletcher. Kim geçen sene Melbourne’da yapılan şapka tasarım yarışmasında birinci olmuş. Benden yaşça ve deneyimce büyük biridir kendisi. Tasarımlarımı gördüğünde, “şapka yapmayı kendi kendine öğrenip bu kadar gelişen başka birini daha görmedim.” demişti. Bu benim için bir tasdikname oldu. Fransa, İngiltere gibi yerlerde de buyerlarım var.
Ben bu koleksiyonumla kendimi kendime ispatladım!

Merve Bayındır Floral Koleksiyonu


Y: Tasarlamaya başlarken ne oluyor? Nasıl çıkıyor bu şapkalar?
Ben önden planlayan bir insan asla değilim. Bazı tasarımlar rüyamda aklıma geliyor ve ertesi gün atölyeye gelip hemen yapmaya başlıyorum onu. Bazen tasarımlarımı ve malzemelerimi eve götürüp yaptığım da oluyor. Tamamen duygusal çalışıyorum. Kullandığım her malzemenin istediği bir şey var. Onların sesi var, konuşuyorlar. Kumaşı alıyorum ve biraz üzerinde çalışıyorum ve fark ediyorum ki o kumaş aslında yolunu biliyor. Biraz ona kulak verdiğinizde ise ortaya mükemmel bir şey çıkmış oluyor. Ben aslında bir şey yapmıyorum onlar kendi kendilerine yapıyorlar.
Çok mutsuz olduğum günlerde kendimi atölyeye kapatırım.
Y: Türkiye’de hangi ünlüye şapkalarınızı vermek isterdiniz?
Nil Karaibrahimgil’e şapkalarımı vermeyi çok istiyorum. Atölyeme gelsin ve onun için özel çalışayım çok isterim. Nil Karaibrahimgil’in çok ayrıcalıklı bir tarzı olduğunu düşünüyorum. Her türlü kıyafeti kendine yakıştırabildiğini düşünüyorum. Bunun dışında gelinlik koleksiyonumun adı “Türkan” dolayısıyla Türkan Şoray’ın şapkalarımı takmasını çok isterim. İvana Sert hanımefendi birkaç programında şapkalarımı takmıştı. Ona da özel bir şeyler yapmak isterim.

Dünya’daki moda haftalarını ciddi olarak takip ediyorsanız; Türkiye’deki moda haftasıyla arasında uçurumlar olduğunu görebilirsiniz. Zamanla aradaki farkın kapanacağına inanıyorum. 

Röportajın devamı için WoMEN Dergisi‘ne ya da aşağıdaki görsele için tıklayın.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s