Kırmızı Halının Kralı: Oscar De La Renta

Modanın romantik prensi olarak da adlandırılan Oscar De La Renta 2014 Ekim ayında, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bu denli büyük bir tasarımcının hayatını ele almak istedim bende. Bakalım kimmiş, neler yapmış…

“Kadınların giymeleri için giysiler tasarlıyorum. Şok taktikler beni ilgilendirmiyor. Yalnızca güzel giysiler ortaya koymak istiyorum.” O.D.L.R


1932 yılında Dominic Cumhuriyeti’nde dünyaya gelen Oscar, 18 yaşına geldiğinde İspanya’ya gitmiş ve Madrid San Fernando Akademisi’nde resim eğitimi almış. Bir zaman sonra para kazanmak için dikimevleri ve dergiler için moda çekimleri yapmaya başlamış. Modada bulduğu ışığı resimde bulamayan Oscar modaya yoğunlaşmaya karar vermiş ve Cristobal Balenciaga ve Antonio Del Castillo’nun (Lanvin) yanında staj yapmış. 1960’lı yıllarda kendisini büyük bir üne kavuşturacak, Jacqueline Kennedy’nin giydiği couture tasarımlara imzasını atmış. 
65 yılında Amerika’ya dönen Renta Jane Derby’nin yanınnda işe başlamış. Derby’nin ölümünden sonra bu markanın ismini Renta etiketiyle değiştirmiş ve devralmış.
Kendisi için bir anda açılan moda kapıları, hızla sipariş almasına sebep olmuş. Jacqueline Kennedy’den sonra bütün first ladyleri de giydirmiş kendisi. Jenna Bush, Chelsea Clinton gibi önemli isimlerin de gelinliklerini tasarlamış. Ardından 1967 ve 68 yıllarında üst üste ABD moda endüstrisinin oscarı sayılan Coty Ödülü’nü almış.
Tasarımlarında İspanyol etkisini görebildiğimiz Oscar De La Renta, 77 yılında ilk parfüm koleksiyonunu modaseverlerin beğenisine sundu. 
Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi tarafından 89 yılında ömür boyu başarı ödülünü alan De La Renta, Paris moda dünyasına kabul edilmiş ve Fransız modaevleri için dikim yapan ilk ABD’li olma bayrağını da elinde tutuyordu.
1973-76 ve 1986-88 yıllarında CFDA’ya başkanlık yapmış ve CFDA’da onu 1990 yılında yaşam boyu başarı ödülüyle onurlandırmış. 

“Moda, gündemde olanı giymektir. Stil ise daha çok kendiniz olmakla ilgili bir şey.” O.D.L.R

Ödüllere doyamayan De La Renta 93 yılında Pierre Balmain için hazırladığı koleksiyonla Fransız Couture moda evindeki ilk Dominik’li tasarımcı oldu. 
2000’li yıllara geldiğimizde De La Renta dekorasyon alanına da el attı. Masalar, sandalyeler ve koltuklar tasarlayan tasarımcı bu alanda da ne kadar iddialı olduğunu kanıtlamış oldu.
2006 yılında akciğer kanseri teşhisi konulmuş Renta’ya. Aynı yıl Dominik’te bulunan Puntacana Resort için özel bir butik otel tasarlamış. Modadan mimariye her alanda başarı yakalamış olan tasarımcı burada yazmadığım birçok ödülünde sahibi. Ayrıca kendisi büyük bir yardımsevermiş de. 2014 bahar koleksiyonunun gelirlerini Miami’de bulunan bir kanser araştırma vakfına bağışlamış. Gel gelelim 2014’ün Ekim ayında 8 yıl boyunca savaştığı kansere yenik düşmüş ve bu büyük insan hayata gözlerini yummuş.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s