Yılın Trendleri Nasıl Oluşturuluyor?

2015’in ilk aylarını yaşarken 2017’nin trendlerini ortaya çıkarmak için kollar sıvandı bile! Ben moda tasarım okurken merak edip hocama sormuştum nasıl oluyor? Nasıl yapıyorlar? diye… İşte bu yazım da tamda bununla alakalı! Trend araştırması nasıl yapılır? Sezonların moda yapılanması nasıl gerçekleşiyor? İşte cevaplar.

Moda eğilimcileri, iki sezon sonrası için çeşitli anketler, firma görüşmeleri, toplumdaki değişik kesimlerdeki insanlarla görüşmeler, dünyadaki gelişmeler gibi birçok konuda araştırma yapar. Moda eğilimcilerinin topladığı bu bilgileri de şirketler satın alır ve bu bilgilere dayanarak çizelgeler hazırlar. (Satın alan şirketler de, moda ile ilgilenenlerin yakından bildiği gibi WGSN ve Promostly gibi büyük şirketlerdir.)

Moda eğilimcilerinin en çok önem verdikleri nokta renk, baskı, silüet, kesim, aksesuarlar ve kumaştır. Bu altılı gelecek sezonun trendlerini çıkarmak için en önemli ayrıntılardır.

Moda tüketicilerinin de ilk dikkat ettiği unsur ve ilk göze çarpan, “renktir”. Daha sonra sırasıyla kumaş, silüet, kesim, baskı ve aksesuarlar olarak devam eder.

Şimdilik bu kadar 🙂 Merak ettiğiniz şeyler olursa sorularınızı yamimlkc@gmail.com a gönderebilirsiniz! 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s