Trednsetter ve Trend Creator Kimdir?

Trednsetter ve Trend Creator Kimdir?

Stil ve beğenideki ani değişimler giydiğimiz, yediğimiz veya dinlediğimiz popüler olgulara kimlerin karar verdiği sorusunu aklımıza getirmektedir. Bu değişimlerin gerçekleşmesini sağlayanlar öykünün ana karakterleridir.
Herhangi bir trend sürecinin fikir sahipleri, mucitler, öncüler ya da girişimciler gibi farklı isimlerle anılırlar. Onlar yeni ürünler ortaya çıkarır ve yeni tarzlar icat ederler. Ancak tüm bu mucitler, girişimciler ve profesyonel yenilikçiler (örneğin tasarımcılar) trend yaratamazlar. Birçok durumda, tarzda ve beğenide yaratılan yenilikler büyük kitlesel değişimlere sebep olmayabilir. Fakat yeni bir ürün veya tarz, rol modeller (trendsetters) tarafından benimsenirse tarz trend haline gelecektir ve yenilikçi trend yaratıcısı (trend creator) olacaktır.
Trend yaratıcıları bilinen kahramanlar olsalar da, rol modeller gibi meşhur değillerdir. İsimleri bilinmez ve öyküde kendi bölümleri bir sırdır. Pek az insan mucit, yenilikçi veya girişimcinin trend yaratıcısına dönüşüm sürecinde gerçekte neler yaşadığını bilir. Bu süreçte başrol oyuncular rol modellerdir.
Rol modellerin kimler olduklarını öğrenmek için, birtakım gerçek yaşam trendlerini incelemekle işe başlayabiliriz. Onların hangi yollarla sivrilip öne çıktıklarını öğrenebiliriz.
Bu konuya örnek olabilecek bir gerçek yaşam trendi kökenini Hindistan’dan alır. Yüzyıllardır Hindistan’daki kadınlar ve başka ülkelerdeki Hintli göçmenler evlerini süslemek için kına kullanmışlardır. Bu dekoratif tekniğin adı “Mehndi’dir”. 1990 yılının sonlarında, Mehndi Batı ülkelerinde göçmen olmayan insanlar arasında aniden bir trend haline gelmiştir. Hintli kadınların bu trendin orijinal yaratıcıları oldukları sanılmıştır ancak bu trendin rol modeli New York’tan Claire Ramsey’dir.
1996 yılında Ramsey ellerine Mehndi boyasını yapmaya başlar. Daha sonra Danimarka BT gazetesine Mehndi’ye nasıl ilgi duymaya başladığını anlatır. Hindistan’da seyahat ederken Hintli kadınların her yerini Mehndi ile süslediklerini görür. New York şehrine geri geldiğinde, kına rengini küçük bir Hint dükkanın da bulur. Ellerinin üzerine küçük bir desen çizer. Ellerini Hintli kadınların yaptığı gibi süslerse gülünç duracağını hissederek kendi stilini oluşturmaya karar verir.


Aynı yıl içinde, Ramsey New York şehrinde bir kafede otururken, insanlar ona kına dövmelerini sormaya başlar ve bazı New York’luların ellerinin üzerinde renkli kına dövmeleri gözlemlenir. 1997 yılında sokak kültürünü konu alan bir kitapta Mehndi’den yeni bir trend olarak bahsedilmektedir. Aynı yıl İspanyol adası İbiza’da, o zamanın rol modelleriyle ünlü olan yerinde, trend takipçisi kafelerde Mehndi yaptırılmaya başlanmıştır. Prince ve Madonna gibi ünlüler dergilerde Mehndi’lerle görülen rol modeller arasındadırlar. 1999 yılında National Geographic (Milli Coğrafya) dergisi Mehndi’nin “yapılması gereken çok zarif bir şey” olduğunu yazmıştır.
O zamanlar Mehndi artisti Pascal Giaomini Mehndi malzemeleri geliştirip, yüzü aşkın farklı satış yeri (outlet’te) onu satar. Estee Lauder gibi başarılı dev kozmetik şirketleri de Mehndi malzemelerini tanıtmaya başlamıştır.
Trend yaratıcılarının ürünleri veya tarzları kar amaçlı olduğunda, bu ürünleri bir rol model herkesten önce kullanır veya satın alır. Bu kişiler yenilikçi bir ürün, tasarım veya stil kullanmaya başlandığında onun yayılma ihtimali çok yüksektir. Diğer bir deyişle, rol modeller her zaman yenilikçi ürün, tasarım veya stili benimseyenlerdir. Yeni bir stil veya beğeninin yayılmasındaki en önemli faktör onun rol modeller tarafından kabulüdür. Bazen kimin trend yaratıcısı ve kimin rol model olduğu nettir, bazen bu netliğin flulaştığı zamanlar olabilir. Fakat temel fark şudur ki, trend yaratıcıları yeni olanı yaratan, rol modeller ise yeniyi ilk benimseyenlerdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s